Sivas kangal köpeğinin özellikleri


Dünyanın birçok ülkesine Türkiye’den ihraç edilen Sivas Kangal Köpeğinin özellikleri ve devasa cüssesinden bahsedeceğiz. Sivas kangal köpeğinin özellikleri saymakla bitmiyor.

Kangal köpeğinin özellikleri;

Zeki, ön sezileri kuvvetli ve sahiplerine aşırı bağlı olan Sivas Kangalı gerektiğinde sahibi için canını vermeyi göze alan bir koruma anlayışına sahiptir. Sadakatla özdeşleşen Kangal köpekleri zaman içerisinde yurt dışındada tanınmaya başlanmış ve ülkemizle anılır olmuştur.

Sahibine ve onun ailesine, çevresindekilere aşırı bağlıdır. Çocuklara ayrı bir koruma duygusu bulunan bu köpek tam bir koruyucudur.

Yanlış bir davranışı sonrası sahibi tarafından azarlanan bir kangal köpeği adeta küser ve ağlamaklı bir tavır alır. Başını öne eğerek sahibine masum masum bakması bu köpek türüne özgü bir davranıştır.

Anadoluda Çoban Köpeği olarak kullanılan Kangal sürüden geride kalan hayranların başında aç ve susuz olarak günlerce bekler ve onları korur. Tam bir görev köpeği olan Kangalın geçmişi ise çok eskilere dayanır.

Kangal köpeğinin geçmişi;

Orta Asya’dan Anadoluya yapılan göçler esnasında Türkistan’dan getirildiği kabul edilen Kangal Köpeği bugün Sivas ve Türkiye ile anılır olmuştur. Sivas’ın Kangal ilçesine adını veren bu köpeğin Büyük Türk Göçleri sırasında Anadolu’ya gelen kollardan biri olan Kanglı’lar tarafından getirildiği düşünülür.

Rivayete göre Kanglı’lar çobanlıkla uğraştıkları için gelirken yanlarında sadece at, köpek ve koyun getirmiştir.
sivas kangal köpeği
Kangal köpeğinin kullanım alanları;

Günümzde daha çok çoban köpeği olarak tanımlanan Kangal köpekleri aslında birer bekçi köpeğidir. Çoban köpeğinin esas görevi olan sürüyü yönlendirme konusunda bazı türlerden geri kalan Kangal köpeği yinede her hayvan sürüsünde bulunan bir köpek türüdür.

Her sürüde bir Kangal köpeğinin bulunmasının nedeni sahibine aşırı bağlı olan Kangal’ın sahibine ait olan bu sürüyü koruma konusunda rakipsiz olmasıdır. Kurt ve ayı saldırılarına hiç çekinmeden karşılık veren Kangal aynı zamanda dünyadaki kurt boğabilen tek köpek türüdür.

Ülkemizden çok Afrika ülkelerinde hayvan sürülerini korumada kullanılan Kangal dev cüsseleri ve koruma duygusu ile Puma, Leopar ve Domuz gibi hayvanlara karşı sürüyü korur, hatta öldürebilir.

(1) Comment

Bir Cevap Yazın