Sedat Peker Kimdir?

Sedat Peker Kimdir?


sedat-peker-kimdir26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya da dünyaya gelen Sedat Peker organize bir suç örgüt lideridir. Aslen Rize kökenli olup Sakaryada doğmuş Sedat Peker uzun yıllar Almanya da ikamet etmiştir.

Peker Turancı bir site de kurmuş ve bu site ile Turan dünyasına ulaşılarak Türk Birliğine katkı sağlanılacağını dile getirmiştir. 1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasadışı örgüt kurarak bir çok suça karışmıştır.

1997de Rizede kaçakçı Abdullah Topçuyu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Pekerin iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkum olmuştur.

Tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998de Romanyadan Türkiyeye getirildi.

Ekim 1998de Peker ve adamları hakkında 7, 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açildı. Bu davadan yargılandığı sırada duruşmada “Eski bir milletvekili bana mesaj göndererek, “Mahkemede fazla artistlik yapmasın. “, “Her şeyi size anlatmak istiyorum çünkü ben bunları anlatmazsam şüpheli bir şekilde intihar edebilirim” dedi. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde bulundu.

17 Haziran 2001de İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılığı Şubesi tarafından Fikirtepe Ülkü Ocakları eski Başkanı Atilla Kayanın 26 Eylül 2000 saat 22. 30da Hızırbey Caddesindeki Ülkü Ocakları binasında göğsünden vurulması olayının azmettiricisi olarak gözaltına alındıysa sanığın savcılıkta ifadesini değiştirmesi ile salıverilmiştir.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.

Peker ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tehdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaktadır.

Ergenekon davasında silahlı terör örgütüne üye olma suçuyla yargılanmaktadır.

Kaynak Okimdir.Com