Mantarın Faydaları


Yaşlanmanın önüne düzenli ve dengeli bir biçimde sebze ile beslenerek geçebilirsiniz. Bu sebzeler arasında en önce geleni ise mantardır. Mantar ete en yakın değerde besin içermekle birlikte yapısında birçok aminoasit bulundurur.

Doktorların açıklamalarına göre birçok mantarın zehirli olmakla birlikte ölüme varan vakaalara neden olmasının yanı sıra zehirsiz olanlarınsa insan vücudu için birçok yararlı besinleri yapısında barındırdığına dikkat çekmektedirler.

Mantar içerisindeki aminoasitler ile insanın büyüme ve gelişme aşamasında oluşabilecek birçok hastalıktan korunmada önemli bir etken olmaktadır. Ayrıca mantarın yapısında yağ miktarının çok düşük olması nedeni ile kilo alma gibi bir problemi yaratmadığı ve diyet yapanların mutlaka listesinde bulunması gerektiği ince bir detaydır.

Mantarın Bakır, Çinko, Kalsiyum, Fosfor ve Demir içermesiyle kansızlığı önler, felç inme riskini azaltır, diş çürümelerine engel teşkil eder, tansiyonu düzenler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kemik erimesine önemli ölçüde etki eder.

Mantar içerdiği vitamin ve minarellerle yaşlanmayı geciktirerek daha güçlü bir hafızaya sahip olmanıza yardımcı olur.

Ülkemizde yetişen zehirli ve zehirsiz olmak üzere toplamda 2500 çeşit mantar bulunmaktadır. Mantar zehirlenmelerine karşın insanları mantarı kendilerinin toplamaması gerektiği satın alınarak güvence içerisinde tüketilen mantarın en iyi mantar olduğu her fırsatta dile getirilmektedir.

Bir Cevap Yazın