Karın şişliğine nasıl önlem alınır


Karnınızdaki şişkinlik süreci genellikle hafif ağrılıdır.
Karnınızdaki şişkinlik özellikle mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilgili bir durumdur ve bunu takip eden süreç biraz ağrılı olur.

Bu durumu ancak gaz çıkararak sona erdirebilirsiniz. Karın şişkinliğine bir çok şey sebep olabilmekle beraber bunlardan bazıları yağlı besinlerin hazım zorluğu, stres, endişeli ruh hali, sindirim sistemindeki enfeksiyonlar gibi nedenlerden olabilir.

Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı neler yapmalı.

1. Her yutkunmamızda bir miktar hava yutarız ve bu durum hızlı yediğimizde, heyecanlı ve stresli olduğumuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir ve bu hava bağırsaklarımızda gaz oluşmasına neden olur.

2. Sebze ve meyveler, tahıllar ve baklagiller sağlıklı lifler bakımından oldukca zengindir. Buna rağmen gaz şikayetiniz varsa bu besinleri tüketirken daha dikkatli olun özellikle çiğ tüketmemeye özen gösteriniz.

3. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini arttırmak adına lif takviyeleri de ani ve daha fazla gaz oluşturabilir. Bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerindendir.

Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa kesinlikle doktor kontrolüne geçmelisiniz.

Karın şişkinliğinden kurtulmak için neler yapılmalı:

1. Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, armut, sakız, bira, sütten bir süre uzak durarak bu besinlerin sizde karın şişliğine sebep olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

2. Yapay tatlandırıcılardan uzak durunuz.

3. Küçük porsiyonlarda yemek yemeye alışmaya çalışın. 3 ana 3 ara öğün kuralını hayatınıza geçiriniz.

4. Yemekleri küçük lokmalar halinde yemeye gayret edin. Aceleniz varken, heyecanlı veya stresli olduğunuz anlarda yemek yememeye özen gösteriniz.

5. Diş sağlığınıza daha fazla önem veriniz.

6. Sigarayı bırakmaya gayret gösteriniz zira bu daha fazla hava yutmanıza sebep olur.

(1) Comment

Bir Cevap Yazın