Japonyaya atılan atom bombalarının etkileri


İkinci dünya savaşı sırasında Japonyaya atılan iki atom bombasının etkileri nelerdir ve atılan bu atom bombalarının tesiri konusunda detaylı bilgi. Öncelikle Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerine atılan bu atom bombalarının dünyanın en büyük kara lekesi olarak tanımlayabiliriz.

Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atılan atom bombaları sonucu Hiroşimada 66 bin Nagasakide ise 37 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en büyük katliamı olarak değerlendirilebilen sivil askeri hedef gözetmeksizin herkesi öldürmeyi hedefleyen bu bombalar Amerika tarihine kara bir leke olarak sürüldü.
atom bombasi etkileri
Bu katliamdan sonra bile bombalamayı sürdüreceğini açıklayan Amerika’ya karşılık Japonya teslim olduğunu açıkladı.

Atom Bombasının etkileri ise şu şekildedir;

Atom Bombası Atom bombası patlatılınca, bir sarsma dalgası meydana gelir. Bu dalganın hızı ses hızından yüksektir. Atom bombası, genel olarak bu sarsma dalgasının etkisini artırmak için yerden yüksekte patlatılır. Bu dalga yere çarptıktan sonra yeniden yukarı doğru sıçrar. böylece aşağı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının oluşmasına yol açar.

Diğer yandan bombanın patladığı yerdeki hava ısınır; büyük bir hızla genişleyerek bir boşluk meydana getirir. Bu boşluğu doldurmak için hücum eden soğuk hava, şiddetli bir kasırgaya yol açar. Böylece atom bombası, iki yönden yakıcı, yıkıcı bir kuvvetle binaları devirir, canlıları öldürür.