Hakan Sükür Kimdir?


Hakan Sükür, 1 Eylül 1971 tarihinde Sakarya’da dogdu. Futbol hayatina, 1987 yilinda, dogum yeri olan Sakarya da basladi. 1990 senesine kadar Sakaryaspor’da forma giyen Sükür, buradan ayrilmasinin ardindan 2 sene formasini tasiyacagi 1. Lig takimlarindan Bursaspor’a geldi.
Hakan Sükür için dönüm noktasi 1992 yilinda Galatasaray’a transferiydi. Galatasaray’da bir çok basari yasayan ünlü futbolcu, Temmuz 1995’te Italya’nin Torino takimina transfer oldu. Torino’da istedigini bulamayan Sükür, 4 ay kaldigi Italyan klübünden ayrildi ve 1995’in Ekim ayinda Galatasaray’a döndü. 1998 yilinda FIFA tarafindan dünyanin en iyi golcüsü seçildi.

Takvimler 2000’i gösterdiginde, Galatasaray’da UEFA Kupasi’ni kaldirdi. Gene bir Temmuz ayinda, bir çok diger Galatasaray’li futbolcu gibi Sükür’ün de Galatasaray’in yollari ayrildi. Hakan Sükür bir baska Italyan takimi Inter Milan’a transfer olmustu.

2002 yilinda Inter Milan’dan kiralik olarak AC Parma takimina gitti. 1 seneden kisa bir süre Parma formasi giyen Hakan Sükür, bu formayla Italya Kupasi’ni kazanmanin sevincini yasadi.

Ayni sene Türk Milli Futbol Takimi’nin dünya üçüncüsü olacagi “Dünya Kupasi”nda Güney Kore Milli Takimina karsi 9. saniyede attigi gol ile “Dünya kupalari tarihinin en erken golü”ne imza atti.

2002 – 2003 sezonunda Blackburn Rovers takiminda forma giydi. 2003 yilinda tekrar Galatasaray’a dönen Sükür, halen Galatasaray SK da forma giyiyor.