Engellilerin hakları nelerdir


Türkiyede engellilerin sosyal hakları ve engelliler için yapılan çalışmalar nelerdir. Ülkemizde engellilerin hakları ve sosyal hayatı için çok büyük çalışmalar yapılmasa da atılan her adım engelli vatandaşlarımız için büyük hareketler olmuştur. Engellileri en çok memnun eden olay ise medya üzerinde kullanılan özürlü tabirinin kaldırılması ve yerine doğrusu olan engelli kelimesinin kullanımı olmuştur.

Ülkemizde engelliler için pozitif diğer bir kolaylık ise maddi indirimlerin engelli vatandaşlarımız için oldukça büyük miktarlarda olması. Her ne kadar özellikle araba fiyatlarında indirimler yüksek oranlarda olsa da bundan faydalanan engelli vatandaşlarımızın sayısı oldukça az.
engelli
Şehirlerimizde ulaşım ağlarında engelli vatandaşlarımızın hakları gözetilmediği şuan için gerçek. Zira engelli vatandaşlarımız bizler gibi aynı sokaklarda ve merdivenlerde rahatça hareket edemiyor.

Engelli vatandaşlarımız kültür ve sanat faaliyetlerinde oldukça iyi haklara sahipler. Tüm devlet tiyatrolarını bedelsiz olarak en ön sıradan izleme hakları var. Birçok engelli vatandaşımız bu konudan habersiz.